Кариерното развитие е процес, който се разгръща в рамките на целия живот на човека. Той обхваща професиите, видовете работа и дейностите, както и заниманията през свободното време, които съответното лице си избира. Личните решения, взeмани в рамките на този процес, са повлияни от семейната среда, семейното и училищно възпитание, религиозната ориентация и други социални фактори.
От икономическа гледна точка кариерата представлява последователността от заеманите длъжности и резултатите, показани в рамките на обучението и професионалното израстване.
Що се отнася до процеса на кариерно развитие, то той се дефинира като “взаимодействието между психологически, социологически, икономически, физически фактори.
Фактори на случайността, които оформят последователността на отделните длъжности, професии или кариери. С които лицето се занимава в рамките на своя живот”.
.
Кариерното развитие е основен елемент от развитието на човека. То обхваща целия жизнен цикъл на индивида и оказва влияние върху личността като цяло.
Кариерното развитие включва концепцията на лицето за собственото му “аз”. Семейния му живот, както и аспектите на околната и културна среда, в която човек живее.”
Кариерното развитие се определя и като непрестанен процес на учене. Следване на някои гъвкави стъпки, свързани със себеоткриването и проучване на възможности за работа.Взимане на решения и определяне на цел.
.
Още в самото начало на движението за професионална ориентация и особено активно през последните три-четири десетилетия, се създадоха различни модели за кариерно развитие. За човека, който трябва да вземе решение за кариерата и живота си.
.
Създаването на тези модели се базира на съществуващите различни групи теории за кариерно развитие.
Основната разлика между тях е в начина, по който разглеждат кариерното развитие и факторите, които влияят при избора на кариера.
Според някои учени, в нашия живот съществуват определени критични ситуации, когато личното решение/ избор има изключително важна роля за развитието на кариерата.
Тези решения могат да бъдат свързани с избора на образование, типовете работа, които избираме, смяната на работното място и т.н.
Традиционния подход за отговорности и роли на отделния човек и на организацията при управление на кариерата се основава върху представата за дългосрочна, продължаваща през целия живот кариера. Търси се най-доброто съответствие между индивидите и зададените позиции.
В този случай ролята на специалистите по човешки ресурси е да определят изискванията на длъжностите.
Те определят и избират индивиди, способни да посрещнат тези изисквания.
Да помагат на служителите да напредват спрямо съществуващата последователност от позиции в организацията.
Новите гледни точки обаче разглеждат кариерата повече като функция на индивида.
Фокусирани са върху индивидуалния избор, саморазвитието и повишената индивидуална годност за работа.
От такава позиция, управлението на кариерата е по-скоро процес на договаряне.
Договарянето засяга определянето на същностни компетенции, опитва се да определи ключовата работна сила и по същество е краткосрочно ориентирано.
Ролите в процеса на развитие на кариерата са разпределени между индивидът, мениджърите и организацията, както следва:
Индивидът:
• Поема отговорност за собствената си кариера
• Оценява своите интереси, умения и ценности
• Търси информация и ресурси за кариерата
• Поставя цели и прави планове
• Оползотворява възможностите за развитие
• Говори със своите мениджъри за кариерата си
• Преследва реалистични кариерни планове
Мениджърите:
• Осигуряват навременна обратна връзка за изпълнението
• Осигуряват развиващи задачи и подкрепа
• Участват в обсъждането и развитието на кариерата
• Подкрепят плановете за развитие на служителите
Организацията:
• Обявява мисия, процедури и политики
• Предлага възможности за обучение и тренинг
• Предлага информация за кариерата и програми за нейното развитие
• Предлага разнообразни кариерни възможности
Организацията би трябвало да подпомага служителите си чрез разнообразни средства за развитие на кариерата.
Съществуват програми за планиране на индивидуалното кариерно развитие и самооценка като:
• Инструменти за самооценка – общи или специфични материали (тестове, въпросници, ръководства за самостоятелна работа, аудио и видео касети).
• Семинари за планиране на кариерата – групова работа, целяща да определи кариерните предпочитания и цели на индивида и насочване към възможности за съвместяване на потребностите на организацията с интересите на служителите.
• Кариерно консултиране и прегледи на кариерата от по-висшестоящи – обсъждане на възможностите за кариерно развитие между представители на организацията и/или специализирани съветници и служителите.
• Съществуват и програми за управление на кариерата като:
• Осигуряване на информация за кариерата – оповестяване на информация за вакантни работни места, обучителни програми и възможни кариерни пътища.
• Менторство – взаимоотношения между по-неопитни и по-опитни членове на организацията, при които менторите предлагат съвети, помощ, видимост и достъп до позициите на влияние и власт.
• Центрове за развитие – служителите се оценяват групово спрямо множество критерии, извлечени от експертен анализ на работата.
• Програми „бързи процедури“ – програми за бързо развитие на служителите с висок потенциал.
Решенията, които взимаме през целия си живот относно кариерата и прекарването на свободното си време, са от основно значение за усещането ни за добруване. Удовлетвореността от работата ни може да се окаже ключов фактор. Тя ни помага да се чувстваме значими. Щастието може да зависи от ролята ни на продуктивни и достойни работодатели или работници. И обратното – прекалено големият стрес на работното място може да повлияе върху здравето ни и личните ни взаимоотношения. Много хора смятат, че човек, който е в състояние да намери баланса между ролите, които изпълнява в работата и в личния си живот, е пълноценен на работното място. Пълноценен е както и при другите си роли в живота – на гражданин, учащ, родител и т. н. Кариерното развитие често е нещо, което продължава през целия живот и може да наложи необходимостта от продължително обучение.